Vertingi patarimai

 

Tel.: 8 686 41009

 

Viena svarbiausių malkų savybių yra kaitrumas. Malkų kaitrumui didžiausią įtaką turi du faktoriai: kaloringumas ir drėgnumas.

 

Kaloringumas

Šis parametras parodo,kokį šilumos kiekį išskiria tam tikras sudegintos medienos kiekis.Visų sausų malkų (apie 15% santykinio drėgnumo) kaloringumas yra panašus-apie 4500 kcal/kg.

 

Skirtingos medienos rūšys turi skirtingą tankumą, t.y. jų 1m3 svoris skiriasi. Ir labai ženkliai. Kadangi malkos perkamos kubiniais metrais arba erdmetriais, klientas tai turetų atidžiai įvertinti.

 

Pvz:15% santykinės drėgmės eglės,drebulės tankumas yra apie 450 kg/m3, beržo-650 kg/m3, uosio- 750 kg/m3. Tai reiškia, kad norint gauti tą patį šilumos kiekį, eglinių ar drebulinių malkų reiks maždaug apie 30-% daugiau nei beržinių ar 40% daugiau nei uosinių.

 

Imkime,kad beržinių malkų erdmetris kainuoja 85 Lt(24,62 Eur).Kad išgauti tokį patį energijos kiekį iš eglinių ,drebulinių ar kito mažo kaloringumo malkų reikia jų sudeginti 30% daugiau.Atitinkamai erdmetrio eglinių ,drebulinių ar kito mažo kaloringumo malkų erdmetrio kaina turėtų būti 59,5 Lt(17,23 Eur).Papildomai reiktų ivertinti 30% didesnius darbo kaštus medieną pjaunant ir skaldant.Paslauga(jei dirbame ne patys)kainuoja apie18LT/Erdmetris (5,21 Eur).30 % didesni paruošimo kaštai(papildomai 5,4 LT arba 1,56 Eur).Tai reiškia,kad mūsų lyginamajame skaičiavime eglinės ar drebulinės medienos erdmetrio kaina turetų būti 54,1 LT(15,67 Eur).Tad akivaizdžiai,matome,kad perkant eglines,drebulines ar kito mažo kaloringumo malkas(tarkim,po 70 LT/erdm(20.27 Eur)) „sutaupę“ 15 LT(4,34 Eur), realiai patiriame apie 15 LT(4,34 Eur) nuostolių.

 

Drėgnumas

Kuo sausesnė kurui naudojama mediena - tuo mažiau energijos reikia sunaudoti vandeniui iš pačių kurui naudojamų malkų išgarinti. Tai reiškia, kad kuo sausesnės malkos-tuo daugiau šilumos išgausime sudeginę tokį patį jų tūrį. Sausų ir šlapių tos pačios medžio rūšies malkų išskiriamas šilumos kiekis skiriasi BEVEIK DVIGUBAI.Tad ir pinigine išraiška kūrenti tinkamai išdžiovintomis malkomis yra DVIGUBAI PIGIAU nei šlapiomis.

 

Rekomenduojama kūrenti malkomis, kurių santykinė drėgmė yra apie 15-20%. Tai pasiekti, džiovinant malkas lauko sąlygomis, galima per 18-24 mėnesių.

 

Pirmą pavasario-vasaros sezoną džiovinant šviežiai paruoštos malkos netenka 60-70% drėgmės,kuri gali pasišalinti džiovinant medieną natūraliu būdu (ne džiovykloje). Apie 10-12% į menesį.

 

Antrą pavasario-vasaros sezoną malkos netenka 30-40% drėgmės,kuri gali pasišalinti džiovinant medieną lauko sąlygomis.Apie 5-6.5% į menesį.

 

Apytikslis skaičiavimas rodo,kad nusipirkus malkas, tarkim po 25 Eur/erdmetr. Kiekvienaspapildomas džiovinimui pavasario-vasaros sezono metu skirtas mėnesis TAUPO:

Pirmais metais (apytiksliai)- 2.5 Eur/mėn.

Antrais metais (apytiksliai)- 1.25 Eur/mėn.

Palyginimui:

Tad TAM PAČIAM Šilumos kiekiui išgauti, sunaudotumėte:

a)Jei jos būtų šlapios - 1 erdmetrį malkų, tarkim kainuojančių 25 Eurus.

b)Jei džiovintos vieną sezoną- 0,65-0,7 erdmetrio arba 16.25-17.50 Eur.

c)Jei džiovintos du sezonus- 0,5-0.55 erdmetrio arba 12.5-13.75 Eur.

Taigi norint pasiekti maksimalų kaitrumą malkas reiktų džiovinti 2 pavasario-vasaros sezonus prieš jas naudojant. Malkų sandėliavimui ir džiovinimui nebūtinai reikia turėti stacionarias patalpas. Užtenka jas sukrauti lauke į rietuves, kūgį ir pridengti viršų nuo kritulių, UV spinduliams atsparia plėvele ar kita hidroizoliacine medžiaga. Degant sausoms malkoms ne tik išsiskiria didesnis šilumos kiekis, bet ir žymiai mažiau užsiteršia dūmtraukiai,krosnių ir katilų degimo kameros,židinių durelių stiklai. Ypatingai svarbu gerai išdžiovintas malkas naudoti eksploatuojant dujų generacijos principu veikiančius katilus.

 

 

 

Kaitrinės malkos

Keletas paprastų malkų sandėliavimo būdų.